top of page

%100 doğal değerli taşlar ve bitki tohumları kullanarak yapılan 108 Mala Meditasyon Kolyesi Nedir?

Günümüzde çok beğenilen ve sevilen birer aksesuar olarak da kullanılan malalar aslında kadim zamanlardan beri meditasyon sırasında olumlamaların (mantraların) tekrarlanması amacıyla kullanılmaktadır.

Meditasyon pratiklerinde kullanılan mala kolyeler, tekrarlanan mantrayı (olumlamayı) takip ederek, odağınızda kalmanıza yardımcı olurlar.

Mala kolyelerde, 108 adet boncuk, doğal taş ya da ağaç tohumu bulunur. Ağaç tohumu olarak en çok tercih edilen botanik adı Elaeocarpus ganitrus olan çoğunlukla Hindistanda yetişen ağacın tohumları, Rudraksha’lardır. Bazı malalar yarısı (54), ya da çeyreği (27) kadar da olabilmektedir.

Malalardaki taşların sayınını 108 adet olmasının nedeni, Budist inancında 108 sayısı kutsal olmasıdır. 108 sayısının, ruhsal tamamlanmayı ifade ettiğine inanılır.


Sanskrit alfabesinde 54 dişi, 54 eril toplam 108 harf bulunur.

Kalp Çakrasından 108 enerji çizgisinin çıktığına inanılır.

Yoga pratiklerinde 108 adet güneşe selam yapma geleneği vardır.

Buddha’nın 108 adı vardır.

“Bir (1)” rakamı yaratıcıyı ya da mutlak gerçekliği, “sıfır (0)” hiçliği, “sekiz (8)” ise sonsuzluğu sembolize eder.

Malanız yapılırken 108 adet doğal taşın arasına atılan düğümlerde niyetiniz malanıza sabitlenir.

Niyet yüklenmesi ve meditasyonlarınıza eşlik etmesi sebebiyle malalar sadece sahibine özeldir. Hint geleneklerine göre malanıza başkasının dokunmasına izin vermemeniz gerekir.

Meditasyon çalışmalarınıza içtenlikle niyet ederek başlamalısnız, mantranıza odaklanarak mala taneleri ile mantranızı senkronize şekilde ilerletmeye özen göstermelisiniz.

Malanız sağ elinizde olmalı, malanızdaki boncukları her bir mantrayı tekrarladıkça, orta parmağınız ile baş parmağınız arasında ilerletmelisiniz.

Mala kolyelerinizi meditasyon pratikleriniz dışında boynunuzda taşıyıp niyetinizi sürekli hatırlamaya niyet edebilirsiniz. Ya da kullanmadığınız zamanlarda yatağınızın baş ucuna asabilir, yastığınızın altına koyabilir ya da özel keselerinde saklayabilirsiniz.
0 görüntüleme0 yorum

Yorumlar


Yorumlara kapatıldı.
bottom of page